Staff List

Senior Management Team

Mr Thomas Garnier
Headmaster and Teacher of Physics – BSc (Hons) Physics, University of Bristol and PGCE Secondary Science (Physics), University of Oxford

Mr Will Williams
Senior Deputy Head and Deputy Head Academic and Teacher of Geography – MA (Hons) Geography, University of Oxford and PGCE Geography, University of Oxford

Mr Ron Obbard
Bursar - Ron has a wealth of experience gained from the commercial world, and was Bursar and Clerk to Governors at a very successful prep school prior to joining Pangbourne in 2002.

Mrs Caroline Bond
Deputy Head Pastoral and Head of Religious Studies – BA (Hons) Theology, University of Hull and PGCE Religious Education, University of London, Institute of Education

Mr Rupert Bancroft
Deputy Head Co-Curricular and Teacher of Geography – BSc (Hons) Geography and Movement Studies, University of Surrey and PGCE Physical Education, Brunel University London

Mr James Bamforth
Head of Sixth Form, Head of Classics and Teacher of History – MA (Hons) and PGCE Classics, Selwyn College, University of Cambridge

Mrs Samantha Greenwood
Head of Key Stage 4 and Teacher of Maths  – BSc (Hons) Mathematics, University of Bristol and PGCE Mathematics, University of Oxford

Mrs Jacqui Waller
Head of Key Stage 3 and Teacher of Maths – BSc (Hons) Science, University of Portsmouth and PGCE Mathematics, University of Southampton

Miss Karen Hartshorn
Director of Development - AB Geology and Anthropology, Harvard University, USA and MPhil Archaeology, University of Cambridge
 
Mr Will Ogilvie-Jones
Head of Boarding, Housemaster of Dunbar and Teacher of DT – Diploma Foundation Art and Design, Carmarthen College of Art and Design, BSc (Hons) Industrial Design, Brunel University and PGCE Secondary Design and Technology, Roehampton University
Dr Beth Reynaert
Academic Manager, Exams Officer, Data Manager and Teacher of Chemistry - BSc Applied Biology, Cardiff University, PhD Biochemistry, University of London and PGCE Secondary Science, University of Reading
 
Art

Mr Iain Young
Head of Art – BA (Hons) Fine Art, Falmouth School of Art, PGCE Art and Design, Reading University, PG Dip History of Art and Design, MA History of Art and Design, Winchester School of Art

Miss Emma Green
Assistant Housemistress of Dunbar and Teacher of Art – BA (Hons) Graphic Design, Reading College of Art and Design and GTP, University of Reading

Miss Veronica Bex

Artist in Residence - BA Photography, Media and Society, Northbrook College and PGCE Art and Design, University of Brighton

  
Biology
Mrs Kate Klymow
Head of Biology - MA Natural Sciences, Girton College, University of Cambridge and PGCE Biology and Sciences, University of Cambridge
Dr Jo Hart
Teacher of Science – PhD Human Genetics and Cell Biology, University of Bristol and PGCE Secondary Science, Oxford Brookes University
Mrs Viv Richardson
Teacher of Biology – BSc (Hons) Biological Sciences, University of Aston
Mrs Jo Shindler
Teacher of Science – BSc (Hons) Microbiology, University of Liverpool, MSc Microbial Genetics, University of Glasgow and PGCE Science: Biology, University of Cambridge  
Mr Steven Thompson
Teacher of Science and Assistant Housemaster of Port Jackson - BSc (Hons) Sports Coaching and Exercise Performance, University of Hull
  
Chemistry

Mr Robert Pickett
Head of Chemistry – MA Natural Sciences, St John's College, University of Oxford

Mrs Nicky John
Housemistress of Illawarra, Head of PSHCE and Teacher of Science – BSc (Hons) Biochemistry, Swansea University and Independent PGCE, University of Buckingham

Dr Beth Reynaert
Academic Manager, Exams Officer, Data Manager and Teacher of Chemistry - BSc Applied Biology, Cardiff University, PhD Biochemistry, University of London and PGCE Secondary Science, University of Reading

 
Classics
Mr James Bamforth
Head of Sixth Form, Head of Classics and Teacher of History – MA and PGCE, Selwyn College, University of Cambridge
 
Design Technology

Miss Emma Patton
Head of DT and Assistant Housemistress of St George – BSc (Hons) Multimedia Technology and Design, University of Kent and PGCE Secondary Design and Technology, Canterbury Christ Church University

Mr Tom Cheney
Housemaster of Hesperus and Teacher of DT – BA (Hons) Product Design with Marketing, Southampton Solent University and PGCE Secondary Design and Technology, Roehampton University

Mr Will Ogilvie-Jones
Head of Boarding, Housemaster of Dunbar and Teacher of DT – Diploma Foundation Art and Design, Carmarthen College of Art and Design, BSc (Hons) Industrial Design, Brunel University and PGCE Secondary Design and Technology, Roehampton University

 
Drama and Theatre Studies

Ms Rebecca Atack
Head of Drama - BEd (Hons) Drama and the Spoken Word, The Royal Central School of Speech and Drama

Mr Joe Burston
Teacher of Drama – BA Drama Studies, University of Winchester, MA Applied Theatre, Royal Holloway University of London, PGCE (Drama)/SCITT, University College/Glenthorne High School

Mr Ben Kearney
Theatre Technician – BSc (Hons) Sonic Art, Middlesex University

 
Economics and Business

Mr Mark Seccombe
Head of Economics and Business, and Head of E-Learning – BSc (Hons) Management Sciences and French, University of Southampton, MSc Chinese Language, Business and International Relations, University of Sheffield and PGCE Economics and Business Education, University of Warwick

Mr Koen De Mulder 
Teacher of Economics and Business, and Head of Careers – BA (Hons) Applied Economics, University of Antwerp, Belgium and MBA Finance, Vlerick Business School, Belgium

English

Mr Matthew Coolin
Head of English and Head of Gifted & Talented – BA (Hons) English, Media and Cultural Studies, Nottingham Trent University and MA (Hons) Education, PGCE English, University of Nottingham

Ms Vicky Bryan
Assistant Head of English – BA (Hons) English Language and Literature, University of Western Ontario, MA Modern Literature and Culture, University of York, PGCE English to Post 16, University of Huddersfield, PGCE English in Secondary Schools, University of Cambridge

Ms Alex Brinkman-Young

Teacher of English - BA Theatre and History, Columbia University, USA and MA English Literature, St. Anne’s College, University of Oxford

Mr Roger Cheeseman
Head of Film Studies and Teacher of English – BEd English and Movement Studies, University of London, Cert Ed English and Physical Education, Nonington College of Physical Education and DipEd Special Needs, Curriculum Development and Social Anthropology, University of Bristol

Dr Clare Harraway
Teacher of English and Film Studies – BA (Hons) English Literature, University of Exeter, MA Shakespeare Studies, The Shakespeare Institute and DPhil English Literature, Exeter College, University of Oxford

Mr Joe Lewis
Housemaster of Port Jackson and Teacher of English – BA (Hons) English and Italian, University of Leeds and PGCE Secondary English, Roehampton University

 

English as an Additional Language

Mrs Susan Barton
Head of EAL – BA (Hons) Post-Compulsory Education, Oxford Brookes University, Diploma in English Language Teaching to Adults (DELTA), RSA Cambridge and PG Cert in Literacy Difficulties, Oxford Brookes University

 

Film Studies

Mr Roger Cheeseman
Head of Film Studies and Teacher of English – BEd English and Movement Studies, University of London, Cert Ed English and Physical Education, Nonington College of Physical Education and DipEd Special Needs, Curriculum Development and Social Anthropology, University of Bristol

Dr Clare Harraway
Teacher of English and Film Studies – BA (Hons) English Literature, University of Exeter, MA Shakespeare Studies, The Shakespeare Institute and DPhil English Literature, Exeter College, University of Oxford

Geography

Mr Fred Tao
Head of Geography and Head of General Studies – BA (Hons) Geography, Polytechnic of North London, MSc Anthropology (China), London School of Economics and PGCE Secondary Geography, University of Cambridge

Mr Rupert Bancroft
Deputy Head Co-Curricular and Teacher of Geography – BSc (Hons) Geography and Movement Studies and PGCE Physical Education, Brunel University

Mr David Metcalfe
Teacher of Geography – BSc (Hons) Marine Geography, Cardiff University and PGCE Secondary Geography, Open University

Mr Tom Poynter
Teacher of Humanities - BA (Hons) Geography and PGCE Secondary Geography, University of Exeter

Mr Will Williams
Senior Deputy Head, Deputy Head Academic and Teacher of Geography – MA (Hons) Geography, University of Oxford and PGCE Geography, University of Oxford

 
History

Mr James Frost
Head of History – LLB Law and MA History, University of the West of England Bristol and Secondary PGCE, University of Reading

Mr James Bamforth
Head of Sixth Form, Head of Classics and Teacher of History – BA, PGCE and MA Classics, Selwyn College, University of Cambridge

Mr Ben McLeod
Teacher of History – MA (Hons) Mediaeval History, University of St Andrews and PGCE Secondary History, UCL Institute of Education

Mr Gerry Pike
Teacher of History – MA Modern History, Corpus Christi College, University of Oxford and PGCE, University of Reading

Mr Tom Poynter
Teacher of Humanities – BA (Hons) Geography and Secondary Geography PGCE, University of Exeter

Miss Harriet Waller
Teacher of Humanities - BA (Hons) Sports and Social Sciences, University of Bath, PGCE, University of Buckingham

Computer Science, ICT and Systems

Mr Martin Palfrey
Head of Computer Science, ICT and Systems - BA (Hons) Theology, Westminster College, Oxford and PGCE ICT, University of Reading

Miss Leigh Fuller
Teacher of Computer Science, ICT and Systems - Certificate in Education, University of Portsmouth
Learning Skills

Mrs Susan Cohen
Special Educational Needs Coordinator (SENCO) and Learning Support Teacher – BA (Hons) French and History, Roehampton University and PGCE Secondary French, University of Reading

Mrs Carolyn Edwards
Assessor and Teacher of Learning Skills – BA (Hons) Psychology, University of Nottingham, PGCE, Newcastle University, OCR Level 4 Certificate in Teaching Learners with Specific Learning Difficulties and OCR Level 7 Certificate in Teaching and Assessing Learners with Specific Learning Difficulties

Mrs Rebecca Metcalfe

Teacher of Learning Skills - BSc Marine Geography, Cardiff University and PGCE Secondary (Geography), Swansea University

Mrs Lynn Stacey
Teacher of Learning Skills – BSc (Hons) Mathematics, Open University, Diploma in Teaching, The City and Guilds of London Institute and Diploma in Teaching Mathematics, University of Greenwich

Mathematics and Further Mathematics

Mr Andy Codling 
Acting Head of Mathematics – BSc Accounting and Economics, University of Southampton, GTP in Mathematics, University of Kingston

Mrs Samantha Greenwood
Head of Key Stage 4 and Teacher of Maths  – BSc (Hons) Mathematics, University of Bristol and PGCE Mathematics, University of Oxford

Ms Seema Purewal

Teacher of Mathematics - BA Accountancy, Birmingham City University, MA School Improvement and Educational Leadership, University of Birmingham and Postgraduate Certificate Research Studies

Mr Terry Walden
Teacher of Mathematics and Director of Sport – BSc (Hons) Quantity Surveying, University of Reading

Mrs Jacqui Waller
Head of Key Stage 3 and Teacher of Mathematics – BSc (Hons) Science, University of Portsmouth and PGCE Mathematics, University of Southampton

Mr Mark Woodcock
Teacher of Mathematics and Director of Rowing – BSc (Hons) Mathematics and Physics, and MSc Radiation Physics, University of London

Mr Fergus Yuille         
Teacher of Mathematics – BA (Hons) Building Management and Technology and PGCE Mathematics, University of Liverpool
  
Modern Foreign Languages

Mr Robert Kirby
Head of Modern Foreign Languages - BA (Joint Hons) German and French, University of Manchester and PGCE German and French, University of Bath

Mr Philip Bates
Teacher of French, German and Spanish, and Charities Co-ordinator – BA (Hons) French and German, University of East Anglia and PGCE French and German, University of Nottingham

Mrs Susan Cohen
Special Educational Needs Coordinator (SENCO) and Learning Support Teacher – BA (Hons) French and History, Roehampton University and PGCE Secondary French, University of Reading

Mrs Jane Davies 
Teacher of Spanish and French – BA (Hons) French and Spanish, Bristol University and PGCE French and Spanish, Reading University

Mr James Hobby 
Teacher of French – BA (Hons) Modern Languages, University College London and PGCE, Open University

Mrs Katy Oakes
Languages Support Assistant – BA (Hons) French, University of Manchester, PG Dip Translation, Institute of Linguists and PGCE Secondary French and History, Manchester Metropolitan University

Music and Music Technology

Miss Ellie Calver
Director of Music – BA (Hons) Music, Worcester College, Oxford University, PGCE Secondary Music, Oxford Brookes University

Mr Jerry Clack
Head of Instrumental and Bandmaster – BMus (Hons) Royal Academy of Music, QTS Canterbury Christchurch University

Mr Luke Wynell-Mayow
Head of Academic Music - BA (Hons), Reading University, MA Music, Open University and PGCE Music, Oxford Brookes University

 
Physical Education

Miss Liana Smith
Head of PE and Asssistant Housemistress of Illawarra – BSc (Hons) Sport and Exercise, Nottingham Trent University and GTP-qualified

Miss Lucy Hamblin-Rooke
Head of Girls’ Games, Housemistress of St. George and Events Coordinator – BSc (Hons) Sports Coaching Science, St Mary’s University, Twickenham and PGCE Sports Coaching Science, University of Buckingham

Mr Charlie Sutton
Housemaster of Harbinger and Teacher of PE – BA (Hons) Sports Science, Durham University and PGCE Physical Education, University of Exeter

Mr Chris Sutton
Housemaster of Macquarie and Teacher of PE – BSc (Hons) Sports Education, University of Gloucestershire and PGCE Physical Education, University of Buckingham

Mr Ryan Cruwys                         
Sportsperson in Residence and Assistant Housemaster of Macquarie – BSc (Hons) Physical Geography and MSc Applied Meteorology, University of Reading

Mr Matthew Eagers
Sportsperson in Residence – BA (Hons) International Relations, University of Exeter

Miss Charley Young                         
Sportsperson in Residence – BSc (Hons) Applied Sports Science, University of Edinburgh
 
Physics

Mr Stewart McKane
Head of Physics, Assistant Housemaster of Harbinger and Schoolbase Assistant – BSc (Hons) Meteorology and Oceanography and PGCE Secondary Science (Physics), University of Bristol and PGDipEd (Science), Institute of Education, MInstP. RSci.

Mr Thomas Garnier
Headmaster and Teacher of Physics – BSc (Hons) Physics, University of Bristol and PGCE Secondary Science (Physics), University of Oxford

Dr Ian Hart
Head of Science - BSc (Hons) Physics, PhD Physics and PGCE Secondary Science, University of Bristol

Dr Jo Hart
Teacher of Science – PhD Human Genetics and Cell Biology, University of Bristol and PGCE Secondary Science, Oxford Brookes University

Mr Daniel Paynter
Teacher of Science and Assistant Housemaster of Hesperus – BSc (Hons) Sport and Exercise Science, Oxford Brookes University and PGCE Science, University of Buckingham

 

PHSCE

Mrs Nicky John
Housemistress of Illawarra, Head of PSHCE and Teacher of Science - BSc (Hons) Biochemistry, Swansea University and Independent PGCE, University of Buckingham

 
Psychology

Mrs Laura Sutton (on maternity leave)
Head of Psychology – BSc (Hons) Biochemistry, University of Cambridge, MA Cognitive Neuroscience and Psychology, Oxford Brookes University and PGCE Secondary Education, Anglia Ruskin University

Miss Letitia Rizan
Teacher of Psychology - BSc (Hons) Psychology, University of Sussex
Religious Studies

Mrs Caroline Bond
Deputy Head Pastoral, Head of RS and INSET Coordinator – BA (Hons) Theology, University of Hull and PGCE Religious Education, University of London, Institute of Education

Reverend Neil Jeffers
Teacher of RS and College Chaplain – MA History (Ancient and Modern), St John’s College, Oxford and MTh Theological and Pastoral Studies, Oak Hill Theological College

Mr Tom Poynter
Teacher of Humanities - BA (Hons) Geography and PGCE Secondary Geography, University of Exeter

Miss Harriet Waller
Teacher of Humanities - BA (Hons) Sports and Social Sciences, University of Bath, PGCE, University of Buckingham

 

Science
Dr Ian Hart
Head of Science – BSc (Hons) Physics, PhD Physics and PGCE Secondary Science, University of Bristol
Mr Steven Thompson
Teacher of Science and Assistant Housemaster of Port Jackson - BSc (Hons) Sports Coaching and Exercise Performance, University of Hull

Non-teaching Staff

 Admissions
Mrs Margaret Smith
Registrar
Miss Claire McNally
Admissions Administrator
External Relations Team

Miss Karen Hartshorn
Director of Development

Mrs Mariana Jackson
Head of Marketing

Mr Glenn Bryant
Publications Officer
Miss Emilia Pruszkowski 
Database Officer
Mrs Anne Huddart
External Relations Assistant
Miss Lucy Hamblin-Rooke
Events Coordinator, Head of Girls’ Games and Housemistress of St. George 
Bursarial Staff

Mr Ron Obbard
Bursar

Mr Simon Levine
Estates Bursar

Mrs Clare Denley
Finance Bursar 

Mrs Iona Sadler
Domestic Bursar 

Mrs Ruth Leathers
Accounts Officer 

Mrs Nikki Slade
Accounts Officer

Miss Debbie Wells
Bursary Administrator

Ms Julie Eedle
Receptionist

Administrative Staff

Mrs Susie Belcher
Headmaster’s PA

Mrs Ahood Al-Rehani
Academic Secretary

Mrs Trish West
Music Administrator

Estates Team

Mr Ian Osbon
Head of Grounds

Mr Lewis Denham
Head of Works

Mr Adam Williams
Assistant Head of Works 

Mr Michael Shaw
Works Assistant

Mr Mick Parker
Grounds Assistant 

Mr Oliver Pluck
Grounds Assistant

Mr Andy Temple
College Caretaker
Mr Gary Youthead
College Electrician
Health Centre

Mrs Sue Smith
Health Centre Manager

Mrs Julie Chapman
Health Centre Nurse

Mrs Michelle Crockford
Health Centre Nurse

Mrs Eva Harvey
Health Centre Nurse

Mrs Pamela Woodhead
Health Centre Nurse

 

Ms Ann Ho-A-Lim
Health Centre Assistant 

Miss Sarah Winn
Health Centre Assistant 
Other Roles

Mr Andy Crossley
Commercial Manager, Head of Adventure Training and Duke of Edinburgh’s Award Coordinator

Mrs Alexandra Garnier
Headmaster’s Wife

Mr Colin Hearn
Regimental Sergeant Major (RSM)

Mrs Karen Townsend
College Shop Manager

Mr David Cox
Boathouse Manager

Miss Stacey Donnison
Head of Riding

Mrs Nikki Roberts
HR Manager

Mrs Cathy Walls
HR Administrator

   
Matrons

Mrs Dawn Grehan
Illawarra Matron

Mrs Margaret May
Dunbar Matron

Mrs Susan Newport
St George Matron

Mrs Helen Pilkington
Macquarie Matron

Mrs Gill Pollock
Port Jackson Matron

Mrs Wendy Saddington
Harbinger Matron

Mrs Gail Webb
Hesperus Matron

Technicians

Mrs Deirdre Adams
Chemistry Technician

Mrs Jehan Dyer
Biology Technician

Mr Stephen O'Farrell
Design and Technology Technician

Mrs Heather Stevenson
Physics Technician

Mrs Viv Richardson
Teacher of Biology – BSc (Hons) Biological Sciences, University of Aston
Mrs Viv Richardson
Teacher of Biology – BSc (Hons) Biological Sciences, University of Aston